Program podrške marginaliziranim grupama (USAID/PPMG) organizirao je trening o temi Izrada strateških planova. Trodnevni trening održan je u Tesliću u periodu 26-28.4.2016. g. Ovim treningom završen je ciklus treninga koji je USAID/PPMG organizirao u svrhu jačanja kapaciteta organizacija koje se bave pitanjima osoba s invaliditetom.
Trener je, u okviru radionica naglasio zašto je važno strateški planirati i nastojao je približiti učesnicima/ama osnovne elemente strateškog plana i metode njihovog definiranja. Nakon definiranja koraka koji su značajni prilikom strateškog planiranja učesnici/e su s trenerom započeli sesiju na kojoj su razgovarali o viziji i misiji organizacije i o primjerima koji organizacijama mogu pomoći prilikom pisanja izjave i misije.
Budući da su predstavnici/e organizacija koje su delegirale svoje predstavnike/ce na trening potvrdili da nemaju kreiran strateški plan trener ih je upoznao s načinom definiranja vrijednosti organizacije te s pitanjima koja treba razmotriti prilikom određivanja vrijednosti organizacije ali i prilikom određivanja korisnika i njihovih potreba.
Drugi dan treninga posebna pažnja posvećena je značaju analiza i njihovoj ulozi prilikom kreiranja strateškog plana. Učesnici/e treninga su prilikom grupnog rada i uz trenerovu pomoć definirali ključna pitanja za razvoj organizacija te odredili strateške fokuse i ciljeve.
Kako je trener, gosp. Zlatko Sarić istakao strateško planiranje je izraz koji se danas često upotrebljava. „Nastojali smo organizacijama civilnog društva koje se bave pitanjima osoba s invaliditetom približiti i demistifikovati pojam strateškog planiranja te ih upoznati s metodologijom izrade strateških planova koji trebaju imati dodir sa stvarnošću ali imati i pokretačku snagu“ , naglasio je gosp. Sarić.
U okviru treninga učesnici/e su imali priliku prisustvovati sesiji Rodna ravnopravnost u kontekstu teme. Gospođa Jadranka Milićević, predstavnica Fondacije CURE predstavila je učesnicima/ama treninga zakonski okvir koji regulira pojam rodne ravnopravnosti u BiH kao i konvencije koje je BiH usvojila.
Gđa Miličević istakla je koliko je važno dobiti podršku rukovodstva i držati ih uključenim ali i tretirati lokalno osoblje i partnere kao potencijalne resurse a ne kao prepreke. Također, naglasila je važnost rodno senzitivnog jezika ali i značaj rodnih analiza.