Održana tematska sjednica povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom u Parlamentarnoj skupštini BiH

PS 2S obzirom na to da Program podrške marginaliziranim grupama za cilj ima jačanje kapaciteta organizacija koje se bave zaštitom prava marginaliziranih grupa u BiH, podržali smo obilježavanje Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, 3. decembar, prisustvom tematskoj sjednici u Parlamentarnoj skupštini BiH.

S obzirom na to da sjednica prethodi PPMG-ovoj posjeti Zajedničkoj komisiji za ljudska prava pri PS BiH zakazanoj za 11. decembar, ovo je bila izvanredna prilika saslušati paneliste među kojima su bili i Borislav Bojić - predsjedavajući Komisije, Amira Krehić – šefica Odjela za praćenje prava osoba sa invaliditetom Institucije ombudsmena u BiH, Zoran Dobraš – predsjednik Koordinacionog odbora organizacija osoba sa invaliditetom RS-a, Elvira Bešlija – predsjednica Vijeća osoba sa invaliditetom BiH, te drugi predstavnici vlasti koji su učestvovali u dosadašnjim inicijativama koje se tiču poboljšanja statusa osoba sa invaliditetom u bh. društvu.

U posljednjem Izvještaju o invalidnosti u BiH (koji se poziva na UN Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom koju je BiH ratificirala 2009. godine) akcent je stavljen na više od 200 000 osoba sa invaliditetom samo u FBiH, posebno djece. Zabrinjavajuća je činjenica da ni tokom izrade popisa stanovništva ova kategorija nije uborajana na način da - niti broj, niti stepen invalidnosti nisu bile opcije uključene u popis, što pokazuje nemaran odnos prema osobama sa invaliditetom u BiH. Zajednički zaključak je da je inkluzija ove kategorije društva odavno jasan i poznat cilj, ali da je problem u lošim provedbama postojećih zakona. Segmenti javnog života koji se trebaju uključiti u sistematsko rješavanje problema osoba sa invaliditetom u BiH su: zakonodavna vlast, obrazovanje, zdravstvo, lokalne zajednice, te omogućavanje pristupa informacijama, profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju.

Iako su u BiH prisutni različiti obimi materijalne pomoći za ovaj segment, postoje drastične razlike na individualnim primjerima, posebno u ruralnim naspram urbanih područja.

Predsjednik Saveza slijepih RS-a, Branko Suzić, je naglasio kako je izuzetno „značajno poduzeti aktivnosti na izradi Akcionih planova na osnovu već usvojene Strategije i organizovati aktivnosti na implementaciji Strategije o invalidnosti i politike o invalidnosti u BiH, odnosno u oba entiteta, jer se upravo na tim nivoima ova pitanja regulišu i provode.“

Važno je napomenuti i ono što Zakon o antidiskriminaciji koji je donesen u avgustu 2009. godine naglašava, a to je da ne postoje specifični zakoni samo za invalidna lica, već da su propisi sveobuhvatni za sve građane u različitim oblastima. Nadalje, ozbiljan problem predstavlja činjenica da ne postoji jedinstvena baza podataka koja se sortira prema pravilima Svjetske zdravstvene organizacije. Iako su ovo već dobro poznati problemi, rješenja tek predstoje. Osobe sa invaliditetom u BiH se i dalje suočavaju sa raznim oblicima diskriminacije i onemogućavanja pristupa aktivnostima na koje imaju jednako pravo kao i svaki drugi građanin/ka BiH.

Amira Krehić, šefica Odjela za praćenje prava osoba sa invaliditetom Institucije ombudsmena u BiH, je ohrabrila predstavnike/ce organizacija koje se bave zaštitom prava osoba sa invaliditetom da rade na dostavi pojedinačnih žalbi Instituciji ombudsmena u BiH koje imaju jači odjek od kolektivnih.

Društvo jednakih mogućnosti za sve nije ideal, već najmanje što građani/ke jedne zemlje očekuju. Dovoljno je osvrnuti se na izrazito mali broj osoba sa invaliditetom koji imaju stalni posao, koji se uključuju u društvene procese javnog života i kojima je omogućen pristup osnovnim institucijama čije usluge treba svaki građanin/ka ove zemlje.

11.12. je zakazan sastanak sa predstavnicima Zajedničke komisije za ljudska prava pri Parlamentarnoj skupštini BiH sa predstavnicima organizacija koje se bave zaštitom prava osoba sa invaliditetom koji organizira PPMG, a tokom kojeg će se razgovarati o:

-      nadležnostima Komisije koje su u korelaciji sa aktivnostima organizacija koje se bave zaštitom prava marginaliziranih društvenih grupa u BiH - u svrhe zajedničkog, sistematskog, pristupa rješavanju gorućih problema;

-      zakonodavnim aktivnostima Komisije u toku prethodne godine i inicijativama poslanika vezanih za ostvarivanje ljudskih prava;

-      primjerima dobre prakse u radu Komisije i organizacija koje se bave zaštitom prava marginaliziranih društvenih grupa u BiH u svrhu formiranja okvira ustaljenih praksi, ali i zajedničkog definiranja okvira novog strateškog pristupa;

-      načinima konkretne suradnje predstavnika/ca Zajedničke komisije za ljudska prava pri PS BiH sa predstavnicima/cama organizacija koje se bave zaštitom prava marginaliziranih društvenih grupa u BiH.

Odmah nakon posjete Komisiji, trideset predstavnika/ca istih organizacija će se sastati sa predstavnicima Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH, te će se govoriti o:

-      najčešćim oblicima diskriminacije i odgovarajućim mehanizmima zaštite kroz kreiranje predmeta na osnovu pojedinačnih žalbi pravnih ili fizičkih lica;

-      najčešćim problemima sa kojima se susreću uposlenici/ce organizacija koje se bave zaštitom prava osoba sa invaliditetom;

-      primjerima dobre prakse Institucije i organizacija čiji predstavnici/ce prisustvuju sastanku;

-      načinima konkretne suradnje predstavnika/ca Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH sa predstavnicima/cama organizacija koje se bave zaštitom prava marginaliziranih društvenih grupa u BiH.

Na ovaj način PPMG traži konkretna rješenja i spaja predstavnike/ce institucija sa organizacijama iz cijele BiH kako bi se počelo raditi na detaljnim i efikasnim akcionim planovima, jer su gorući problemi odavno poznati i, nažalost, već predugo čekaju na svoja rješenja.

 

KALENDAR DOGAĐAJA

Maj   2024
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

USPJEŠNE PRIČE

Servis centar "Dajte nam šansu - Svjetlice"

27 Novembar 2015

Otvaranje Sevisnog centra "Dajte nam šansu - Svjetlice" je obilježilo početak nove etape za ravnopravne članove bh. društva - djecu i osobe s poteškoćama u razvoju. Dijete ili osoba sa poteškoćama...

Zaposleni mladi koji doprinose razvoju društva, umjesto novih socijalnih slučajeva

30 Januar 2017

Djeca bez roditeljskog staranja jedna su od najosjetljivijih grupa sa margine bh. društva i kao takva zaslužuju posebnu brigu i pažnju. U Bosni i Hercegovini bez roditeljskog staranja živi od...

Priča iz zaboravljenog kraja: Od nezaposlene žene do poduzetnice

22 Decembar 2017

Ustajanje u zoru, odlazak na počinak u kasnim noćnim satima, skrivanje od kiše i vjetra onoga što ti treba osigurati život u narednih nekoliko mjeseci bila je svakodnevnica Vesne Budnjar....

« »

KORISNE INFORMACIJE

USAID/INSPIRE podrška LGBTQI zajednici u BiH (projekti u toku)

14 Januar 2022

Više informacija o projektima podržanim od strane USAID/INSPIRE u komponenti podrške LGBTQI+ zajednice u BiH koji su u toku dostupno je OVDJE.

USAID/INSPIRE podrška borbi protiv trgovine ljudima u BiH (projekti u toku)

24 Decembar 2021

Više informacija o projektima podržanim od USAID/INSPIRE u komponenti borbe protiv trgovine ljudima u BiH koji su u toku dostupno je OVDJE.

Program malih grantova za projekte osnaživanja žena

19 Novembar 2018

Kancelarija za odnose s javnošću Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini objavljuje Poziv za dostavu projekata za Program malih grantova za projekte osnaživanja žena. Više informacija o pozivu dostupno je...

« »